Петрушка
Петрушка
З впевненістю можна сказати, що 1 грам петрушки корисніший ніж 1 кг таблеток!
Петрушка офіційно зареєстрована лікарська рослина в багатьох країнах світу.
Свіжа зелень містить велику кількість каротину, вітаміну В1,В2,РР, К, білки, жирні та ефірні масла, цукор, фітонциди, пектин, клітковину, глікозиди, мінеральні солі калію, кальцію, заліза, фосфору, магнію, ну і звісно велика кількість вітаміну А, та вітаміну С в 5 раз більше ніж в лимоні.
Свіжа зелень володіє протицинговою дією, дуже корисна при кровотечах ясен, та для профілактики зору. Ефірні масла петрушки мають сильну дизенфікуючу, сечогінну та відхаркувальну дію, покращують роботу органів травлення, нирок, серцево-судинної системи. Допомагає при набряках серцевого походження. Покращують зір та стан шкіри. Нормалізує обмін речовин, розчиняє камені в нирках та жовчному міхурі, покращує стан при остеохондрозі та артрозі. Сік петрушки знімає запалення шкіри та сприяє загоєнню виразок при стоматитах, зміцнює ясна, регулює процеси кровотворення, стимулює функції всіх залоз, особливо наднирників та щитовидної. Препарати петрушки володіють антисептичними, протизапальними, обезболюючими, спазмалітичними, сечогінними, потогінними та урологічними властивостями. Також широко застосовують петрушку в косметології – для виведення пігментних плям та веснянок, маски з петрушки омолоджують шкіру.
Протипоказано при нефриті (подразнюють перенхіму нирок), вагітності (загроза зриву вагітності), при довготривалому вживанні препаратів петрушки (більше 30 днів) виникають полінейропотії, аж до паралічу.
Свіжий сік листя петрушки приймати по 2 ч л 3-5 разів на день як протигарячковий засіб.
20 г подрібнених листків та коренів петрушки на 1 склянку окропу, настояти. Приймати по 1/3 склянки 3 рази в день до їжі при простатиті.
Будьте здорові.